SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Čudi li vas uopće uhićenje nekadašnje ministrice Gabrijele Žalac?

SB Online | Čudi li vas uopće uhićenje nekadašnje ministrice Gabrijele Žalac? SB Online | Čudi li vas uopće uhićenje nekadašnje ministrice Gabrijele Žalac?
Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Današnja udarna vijest zasigurno je uhićenje nekadašnje ministrice regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijele Žalac.

Danas je u akciji Ureda europskog javnog tužitelja u RH policija zbog afere Softver uhitila bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijelu Žalac, ravnatelja Središnje agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Tomislava Petrica te još dvije osobe.

Iako je vijest odjeknula poput bombe, zlobnici će reći kako se vraćamo u normalu jer imamo „više“ uhićenih nego li zaraženih. Šalu na stranu, pravo pitanje je koga li uopće više uhićenja bivših ili sadašnjih visokih političkih dužnosnika čudi? Iako je Gabrijela Žalac dugo odolijevala medijskim napadima, podlegla je u aferi „Mercedes“ i „Vozačka dozvola“ nakon kojih je otišla s mjesta ministrice u Vladi Republike Hrvatske.

Unatoč pisanjima i ukazivanjima pojedinih lokalnih medija na brojne možebitne probleme, nadležne službe Republike Hrvatske, u pravilu nisu činile ništa ili gotovo ništa. Ipak, očigledno je kako institucije Republike Hrvatske znaju, mogu i žele raditi, ali samo kada je na njih vršen pritisak koji dolazi iz Europske unije, a što slučaj Softver zasigurno dokazuje.

Koliko je takvih „afera Softver“ i dalje pod tepihom diljem Republike Hrvatske, na nižim razinama te koliko se javnog novca slijeva na privatne džepove probranog društva možemo samo nagađati. Uvjereni smo kako je ministrica Gabrijela Žalac samo vrh ledenog brijega te da ona nije "najveća riba".

Iz svega, možemo zaključiti kako USKOK i ostala kompanija ne čine nište, apsolutna NULA jer nejasno je kako im ovako velike stvari prolaze ispod radara tj. kako zaključuju da su danas uhićene osobe činile sve prema zakonu. Odnosno, USKOK je radio i istraživao pojedinosti iz slučaja Softver no ustvrdio je kako nema nikakvih elemenata za pokretanjem bilo kakvog prekršajnog ili kaznenog progona.

Nažalost, sve je jasnija činjenica kako je Republika Hrvatska totalna pravna banana u kojoj pojedinici mogu raditi šta i kako žele, ali sve dok nije pod lupom Europskih institucija.

Žalosno.

U nastavku prenosimo članak s Otvoreno.hr u cijelosti.


Bivša ministrica Gabrijela Žalac odvedena je jutros na razgovor s europskim istražiteljima zbog afere Softver. Mediji navode da je Žalac uhićena, no službene potvrde te informacije nema.

Ured europskog javnog tužitelja objavio je i priopćenje u kojem navode da su uhitili četvero ljudi zbog sumnje na prevaru u Ministarstvu regionalnog razvoja i Fondova EU, prenosi N1.

“Ured europskog javnog tužitelja u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provodi hitne dokazne radnje danas, 10. studenoga 2021. godine, u Hrvatskoj.

Navedene radnje odnose se na četiri osobe za koje se sumnja da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava.

Ured europskog javnog tužitelja će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Do tada neće biti objavljene dodatne pojedinosti”, naveli su u priopćenju.

Podsjetimo, nedavno je objavljeno da policija provodi kriminalističko istraživanje u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Kako se tada pisalo, policija je krajem rujna ušla u Ministarstvo s nalogom za pretres. Predmet istraga bio je posao koji je tvrtka Ampelos 2018. godine dobila od Ministarstva regionalnog razvoja, kojim je tada upravljala Gabrijela Žalac. Ampelos je za razvoj Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem potpisao ugovor vrijedan 13 milijuna kuna bez PDV-a.

Ministarstvo je na taj projekt prvo planiralo potrošiti 5.764.800 kuna. Potom su 2017. procijenili vrijednost na 9 milijuna i 860 tisuća kuna, da bi na kraju, 2018., završili na spomenutih 13 milijuna, odnosno 16 s PDV-om. Prije dobivanja posla tvrtka Ampelos imala je jednog jedinog zaposlenog te se borila s blokadama.

Izvor: https://otvoreno.hr


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: