SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Danas je blagdan Cvjetnice: Znate li zašto se danas u crkvi blagoslivljaju grančice i cvijeće

PRIJE 2 GODINE
TEKST: 24 sata.hr/24 sata.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Danas je blagdan Cvjetnice: Znate li zašto se danas u crkvi blagoslivljaju grančice i cvijeće SB Online | Danas je blagdan Cvjetnice: Znate li zašto se danas u crkvi blagoslivljaju grančice i cvijeće

PRIJE 2 GODINE
TEKST: 24 sata.hr/24 sata.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Podrijetlo blagoslova grana i cvijeća na Cvjetnicu povezuju s Isusovim svečanim ulaskom u Jeruzalem. Tada ga je mnoštvo naroda dočekalo mašući palminim i maslinovim grančicama

Danas katolički vjernici obilježavaju blagdan Cvjetnice ili Nedjelje muke Gospodnje. Cvjetnica je uvod u Veliki tjedan. Slavi se svake godine nedjelju prije Uskrsa. Običaj je da vjernici na misu nose najčešće maslinove i palmine grančice na blagoslov, prisjećajući se ulaska Isusa Krista u Jeruzalem kojeg je narod prije 2000 godina dočekao mašući mu grančicama i kličući mu.

Običaj povorki vjernika s palminim grančicama nastao je u Jeruzalemu u IV. stoljeću, a u Rimu se prakticira od IX. stoljeća, odakle se raširio po cijeloj crkvi. Misa se posvećuje Isusovoj muci, a Veliki tjedan je spomen na posljednje dane Isusova života. Posebno se slave Veliki četvrtak, Veliki petak i vazmeno ili uskrsno bdjenje.

Prva saznanja o običaju korištenja grančica u narodnim slavljima među kršćanima vezuju se uz Jeruzalem i 4. stoljeće, dok je slavljenje Cvjetnice postalo uobičajeno oko 1000. godine. Koristile su se palmine i maslinove grane, a kasnije i grane voćki na kojima su propupali prvi cvjetovi, kao simbol Isusova uskrsnuća.

Podrijetlo blagoslova grana i cvijeća na Cvjetnicu povezuju s evanđeoskim izvješćem o Isusovu svečanom ulasku u Jeruzalem. Tada ga je mnoštvo naroda dočekalo prostirući mu svoje haljine po putu, dok u Ivanovu Evanđelju stoji da je mnoštvo Isusa dočekalo mašući palminim i maslinovim grančicama. 

Grančice koje su se nosile na blagoslov određivale su i narodno ime blagdana u pojedinim dijelovima Hrvatske. Od naziva ulika, koji se koristi za maslinu, Cvjetna nedjelja se u Istri naziva Uličnica, a nešto južnije na Jadranu je Maslinica ili Maslinska nedija, odnosno Palminska nedilja.

U krajevima gdje su se nosile na blagoslov cvjetne grane upotrebljavao se naziv Cvitnica, Cvitna nedilja, s lokalnim izgovorima poput na primjer Cvetnica, Cvitnica, Cvijeti, Cvjetnica. U krajevima gdje nije bilo pravih palmi, pod nazivom palma koristio se ispleteni svežanj maslinovih grančica.

Još jedan običaj se vezuje za Cvjetnicu, a to je umivanje u proljetnom cvijeću, najčešće ljubičicama, a provodi se tako da se ubere cvijeće čije se latice potope u čistoj vodi, u kojoj onda ukućani obavljaju ranojutarnje umivanje, što se povezuje s ljepotom, zdravljem i blagostanjem. Prema običajima, za vrijeme umivanja, naglas se izgovaraju dobre želje. Cvjetnicom u mnogim domovima počinju pripreme za Uskrs, najveći kršćanski blagdan.

(Izvor: 24sata.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: