Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
FOTO: Grad Slavonski Brod
Dana 27. siječnja 1945. godine, Crvena armija oslobodila je najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj i time se današnji dan, od 2005. godine, obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na sve žrtve holokausta. Ovo je dan kada se odaje počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata diljem svijeta, a cilj je podizanje svijesti o prevenciji genocida, uspostavljanje tolerancije i poštovanja kao ključnog temelja za razvoj mira.
Yad Vashem, svjetski centar za dokumentaciju, istraživanje i edukaciju o holokaustu, središnje je mjesto očuvanja sjećanja na šest milijuna Židova koje su ubili nacisti i njihovi suradnici. Prema podacima Yad Vashema, najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine, kada je u koncentracijskim logorima ubijeno dva i pol milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i milijun i petsto tisuća djece. Osobe koje su tijekom Drugog svjetskog rata pomagale Židovima i spašavale njihove živote, a riskirajući pritom vlastite, Yad Vashem odlikuje medaljom i naziva ih „Pravednicima među narodima“. Za vrijeme holokausta, mnogi su Hrvati pomagali Židovima, a među njima je i Brođanin Stjepan Kirhofer. Upravo zbog njegove velike žrtve i hrabrosti, u svibnju prošle godine Stjepan Kirhofer je posthumno svečanim činom odlikovan titulom „Pravednika među narodima“. Naime, od nacističke smrti spasio je tadašnjeg sedmogodišnjeg dječaka Ljubu Pechija koji danas živi sa svojom obitelji u San Diegu.
„Turbulentna povijesna vremena uvijek iznjedre heroje koji nam pokazuju put prema boljoj i pravednijoj budućnosti, a jedan od njih zasigurno je bio i Stjepan Kirhofer koji nije dopustio da rat i ideologija unište snove, nadanja i životne planove tada jednoga dječaka.“, prilikom svečanosti u svibnju prošle godine izjavio je gradonačelnik Mirko Duspara.