SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Darko Zovko iz Golobrdaca: Potražnja za divljači veća nego što uspijemo uzgojiti

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Agroklub/agroklub.com

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Darko Zovko iz Golobrdaca: Potražnja za divljači veća nego što uspijemo uzgojiti SB Online | Darko Zovko iz Golobrdaca: Potražnja za divljači veća nego što uspijemo uzgojiti

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Agroklub/agroklub.com

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Držanje jelena običnog i lopatara, muflona, ljama, alpaki i ovaca prije 15 godina Darku Zovki iz Golobrdaca kod Požege bili su samo hobi, no, ubrzo se "u nešto za dušu“ pretvorilo u jedan od najvećih gatera u Hrvatskoj s visokotrofejnim primjercima.

"Kupio sam jednu malu parcelu i htio na njoj držati par komada jelena i srna. To se s vremenom širilo, odlazilo u veće gabarite. Pojavio se jedan solidan profit“, prisjetio se za Poljoprivrednu televiziju samih početaka. 

Danas tako broji 60-tak lopatara, 30-tak običnih i desetak muflona. Prodaje žive životinje, pod odstrelom, meso i suhomesnate proizvode, trofeje i odbačene rogove, a u kojem god se tržištu nađe uvijek je potražnja veća nego što uspije uzgojiti. 

"Kupci su uglavnom ljubitelji visokih trofeja. Lovci koji ih dođu odstrijeliti i to nam je najisplativije“, pojašnjava. Žive životinje uzimaju oni koji ih žele držati u zatvorenim prostorima, dok meso plasiraju po restoranima i proizvođačima suhomesnatih proizvoda. "Hrvatske šume otkupljuju muflone i lopatare“, dodaje. 

Najvažnija dobrobit životinjaNa OPG Zovko najvažnija je dobrobit životinja. Iako su gotovo u prirodnim uvjetima, Darko ih svakodnevno obilazi, pregledava ogradu, hrani, a posebno se brine o visokotrofejnim primjercima za koje mu treba i do devet godina uzgoja. Ulaže trud i dobro promišlja o izmjeni krvi kako bi imao visoko kvalitetnu genetiku u gataru. Tako dobiva i šampionske trofeje. 

"Moramo ih puno dohranjivati. Kako nas je zadesila ova suša trave ima jako malo. Na sreću ima brsta i s njom se hrane“, pojašnjava. 

Za toliku količinu divljači, ističe potrebno je pripremiti jako puno hrane za zimu. "Deset do dvanaest prikolica kukuruza, stotinjak rol bala sijena i 10 tona jabuka“, nabraja ovaj uzgajivač koliko mu čega treba. Tu su još i briketi za rast rogova i sol za čišćenje od parazita. 

Posebna pažnja pridaje se i odabiru životinja koje se puštaju u otvorena lovišta. "Ne idu one koje jedu iz ruke. One ostaju za rasplod i prijenos genetike“, kaže pojašnjavajući da životinje koje se puštaju moraju biti malo divlje, a hvataju se posebnim hvataljkama. 

Uzgoj divljači u privatnom gateru zahtijeva vođenje mnogo dokumentacije i preklapa nekoliko sektora. No, pravi problem, otkriva Zovko, nastaje kada se divljač treba transportirati iz nekoga razloga. 

"Nije striktno propisano kao kod domaćih životinja kako se može voziti s jednog OPG-a na drugi. Budemo u jednom raskoraku između veterinarske struke, lovnih i vojnih inspektora i carina, ali sve pokušavamo zadovoljiti dokumentacijom, transportom i adekvatnom prikolicom“, istaknuo je sugovornik. 

izvor: www.agroklub.com


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: