SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Đuro Đaković i Uljanik u istom košu

PRIJE 4 GODINE
TEKST: Igor Safundžić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Đuro Đaković i Uljanik u istom košu SB Online | Đuro Đaković i Uljanik u istom košu

PRIJE 4 GODINE
TEKST: Igor Safundžić

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Je li svrstavanje Đure Đakovića u istu rečenicu s Uljanikom jasan znak svima koji znaju čitati između redova, kakva sudbina čeka Đuru Đakovića? To je realno pitanje, ako znamo kako je prošao Uljanik i koji mu je današnji status.

Naime sadašnji Uljanik 1856 nije nikakav Feniks koji se izdigao iz pepela već "šarena laža" vladajućih i umatanje u celofan sadašnje situacije. Ta situacija glasi da je jedno od najstarijih brodogradilišta u Hrvatskoj umrlo samo još nije sahranjeno!! Sadašnja slika Đure neodoljivo podsjeća na Uljanikovu. Treba li Slavonskom Brodu slike Pule od prije godinu dana? jeli sada pravo vrijeme za to?

Krenimo redom malo analizirati situaciju u i oko Đure Đakovića koja se događa u zadnje vrijeme. Naime, u petak je uzašao Javni poziv za dokapitalizaciju Đure Đakovića, tj. iskazivanje interesa. Samo po sebi bi to bila dobra vijest, ali u isto vrijeme po staro Hrvatskom običaju u isto vrijeme izlazi intervju s ministrom Horvatom, koji se uz već poznate hvalospjeve o učinjenom iznosi i nepoznatu činjenicu da Vlada RH već razgovara s 4 potencijalna investitora. Logično je pitanje zašto se ako je to tako izlazi s javnim pozivom?

Kako će se neki ozbiljan partner javiti kada pročita da se razgovara s nekim prije neko što je izašao Javni poziv odnosno takva odluka? Spominje se 63% vlasništva, a mi se na glas pitamo što je s dionicama koje drže mali dioničari (30%)? Hipotetski, ako država radi na prodaji 63% i taj netko kupi dionice svih malih dioničara, vlasnik je preko 90% Đure Đakovića i onda s istim može raditi što ga je volja. Podsjetimo se samo kako je prošla INA kad je MOL ušao u vlasničku strukturu,obećanja nikad nisu ispunjena a INA je postala ispodprosječna firma.

Ministar naglašava da će ulaskom strateškog partnera u Đuru nastaviti proizvodnja vagona. Naravno postavlja se i pitanje dali to znači da se u tom famoznom planu restrukturiranja na kojem rade u Upravi Đure Đakovića nema mjesta za ostale dijelove Đure i njihove poslovne aktivnosti odnosno, što je s ostale tri kompanije u sustavu? Možda ne treba trčati pred rudo, možda postoji plan i za "ostatak" Đure Đakovića za koji nitko ne zna. Ako i postoje dogovori trebaju jasno i glasno obavijestiti javnost u Hrvatskoj.

Tko postavlja prioritete kome će se pomoći a kome ne, i što je perspektivno a što ne? Ako se pažljivo slušaju i čitaju izjave ministra Horvata u perspektivi je nestala vojna industrija. Kako to da od kako se predstavljalo prije koji mjesec da je spas za Đuru jedino i osnovno vojna industrija, sad svi šute o tome i nikome ne smeta? Naravno treba pomoći svima a oni koji se ne daju "kupiti" obično ih se proba diskreditirati raznim i čudnim odlukama pa od državnog novca (300 milijuna kuna) ne dobiju ništa ili dobiju mrvice.

Postavljanjem tih prioriteta zatvorila se jedna hala u kojoj se moglo i moralo dalje raditi, a Grupa se ponosi za 5 velikih projekata u zadnjih 5 godina a sve te poslove odradilo je jedno poduzeće Industrijska rješenja. Grupa je naravno te projekte prisvojila sebi. Isto tako Industrijska rješenja su jedina firma u povijesti bez ikakve pomoći Grupe isplatila sama otpremnine radnicima.

Ispod radara je prošlo izvješće Grupe o poslovanju za prva tri mjeseca 2020.godine. Naravno za loše poslovanje je kriv koronavirus, i zato nestrpljivo čekamo 30.6.i rezultate za 2019. godinu.Tko će tada biti kriv? Mi naravno drugačije gledamo na to. Perspektivno društvo kojem se pomoglo da je iskoristilo 150 milijuna kuna.Tri mjeseca za plaće a sada su već u minusu 15 milijuna kuna za prva tri mjeseca.

Pet milijuna za svaki mjesec, u prijevodu 60 milijuna kuna godišnje. O tome svi šute i uprava i sindikati. Također i sama Grupa je napravila gubitak od 1 milijun kuna, a dobili su za tri plaće od države i plaćanje financijskih dubioza. Naravno da su ostvarili minus kad više nema "krave muzare" a pleće im po visini treće u županiji.

Da završimo kako smo i počeli. Puno je događanja oko Đure u zadnje vrijeme a bit će ih još i više, samo se nadamo da neće završiti kao Uljanik s početka priče. Nadamo se da neće nastati Đuro Đaković 1920 i da će zaista doći pravi strateški partner koji neće ugasiti nešto što zaista ima perspektivu.

Isto tako se nadamo da će se napraviti sveobuhvatna analiza u zadnjih 10 godina, te rad svih uprava do sada i postaviti im samo jedno pitanje: ZAŠTO!! Nadamo se i da će napokon svi oni koji su "zaslužni" za ovo stanje u Đuri otići u ropotarnicu povijesti i da nikada više ne čujemo za njih.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: