SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Državni zavod za statistiku otkrio kad će objaviti rezultate popisa stanovništva

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Novilist.hr/Novilist.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Državni zavod za statistiku otkrio kad će objaviti rezultate popisa stanovništva SB Online | Državni zavod za statistiku otkrio kad će objaviti rezultate popisa stanovništva

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Novilist.hr/Novilist.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Nakon objave općih podataka o ukupnom broju stanovnika, DZS će objavljivati podatke po spolu i rodu, dobnim kategorijama, tako da će objava svih podataka zapravo teći sukcesivno

Državni zavod za statistiku objavit će rezultate popisa stanovništva što je proveden u rujnu i listopadu protekle godine, idućeg petka 14. siječnja. Sve je bilo prolongirano još tijekom samog popisa koji je bio produljen zbog situacije s COVID-19, a onda je krenula opsežna analiza i kontrola podataka koja je trajala dosad.


U DZS-u su zadovoljni.


– Popis stanovništva uspješno smo obavili, unatoč problemima s COVID-19, i rezultate objavljujemo 14. siječnja. Sve je prošlo dobro, u skladu s pravilima Eurostata, kazala je za naš list Dubravka Rogić Hadžalić, načelnica sektora demografskih i društvenih kretanja DZS-a.

Rezultati će biti objavljeni u cijelom nizu kategorija – prema novim statističkim regijama, kojih je po novome četiri u Hrvatskoj sukladno pravilima EU-a, potom prema županijama, pa gradovima i općinama, sve do najniže razine naselja.


 

Podaci provjereni– Podaci su jako dobro provjereni, radile su se dodatne logično-računske kontrole, a nedostajući OIB-i, što je bila česta pojava, provjeravani su u bazi podataka MUP-a, kaže Rogić Hadžalić.

Bilo je, dodaje, dosta slučajeva dupliciranja podataka, primjerice ako bi iz iste obitelji dvije osobe unosile podatke, pa se i to unificiralo, a bilo je i mnogo onih koji bi započeli upisivati podatke, posebno putem e-građanina, pa bi onda došli do pola i ne bi završili – i takvi su se dvostruko provjeravali.


– Digitalizacija nam daje vrlo pozitivne ishode, sada je kontrola podataka doista izvrsna. Sad smo za ovu prvu objavu »očistili« sav materijal, isključili smo one koji prema europskim i UN-ovim kriterijima ne ulaze u tzv. ukupno stanovništvo, te imamo podatke koji su usporedivi s drugim državama na cijeloj kugli zemaljskoj, ističe Rogić Hadžalić.

Nakon objave općih podataka o ukupnom broju stanovnika u Hrvatskoj, te podacima po lokalnim kriterijima, u daljnjim danima i tjednima DZS će objavljivati podatke po spolu i rodu, dobnim kategorijama itd., tako da će objava svih podataka zapravo teći sukcesivno.


U DZS-u, naravno sada, prije službene objave, ne mogu govoriti o konkretnom broju stanovnika RH, mada znaju da je to ključno pitanje koje zanima javnost, dakle je li u Hrvatskoj broj stanovnika pao ispod četiri milijuna, no ističu da iznenađenja – nema.

Što to točno znači, znat ćemo idućeg petka, no načelnica sektora Rogić Hadžalić ističe da DZS i inače objavljuje redovite procjene na polugodišnjoj razini, i češće po pojedinim kategorijama, iz čega se može zaključiti da se trend pada broja stanovnika nastavlja.

Točan broj znat ćemo 14. siječnja, no u DZS-u ističu da većina istočnoeuropskih zemalja bilježi trend migracija prema zapadnim zemljama, pa je logično da je takav trend primjetan i u Hrvatskoj.

Ono što je bitno, jest da su podaci o broju stanovnika i migracijama konzistentni iz godine u godinu, pa će i ovaj popis očito potvrditi te trendove.


Globalna razinaKad je riječ o metodama popisa, Rogić Hadžalić ističe da je DZS u intenzivnoj suradnji s europskim i UN-ovim institucijama te nizom država, kako bi podaci bili unificirani i usporedivi na europskoj i globalnoj razini.

»Naša statistička obitelj radi na istim principima u cijelom svijetu, odnosno bitno je da su podaci na kraju usporedivi«, ističe.


Na pitanja o tome zašto treba toliko vremena da se podaci prikupe i obrade, Rogić Hadžalić kaže da vjerojatno građani ne znaju koliko je tu posla, posebno oko same kontrole podataka.


– U ovim uvjetima, mi smo više nego zadovoljni kako je sve prošlo, danonoćno smo radili i zadovoljni smo, zaključuje.


Nakon što su se pojavile informacije u medijima o tome da su se neki popisivači žalili da nisu bili odmah isplaćeni, ili da su naknade bile ispod njihovih očekivanja, u DZS-u kažu da je i to već odavno riješeno, svi su dobili naknade i problema nikakvih nema.


– Nažalost, postoje razne specifičnosti. Naravno da je teško obaviti popis na otocima, ili gdje su raspršeni stanovnici na velikim područjima. S druge strane, u Zagrebu su na Gornjem gradu ili u samom centru mnogi stanovi prazni, pa su se popisivači više puta morali vraćati na iste adrese, i to je sigurno drukčije nego kad te zapadne »mamutica« s tisuću stanova.

No, sve je prema popisivačima podmireno i riješeno već ranije, zaključuje Dubravka Rogić Hadžalić.


Na popisu je ukupno sudjelovalo oko osam tisuća popisivača, oko tisuću samo u PGŽ-u, a prvi put je moguće i samopopisivanje online putem.

(Izvor: novilist.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: