SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

EU najavljuje veliki projekt. Aplikacija za sve, od upisa na fakultet do podizanja kredita

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Telegram.hr/Telegram.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | EU najavljuje veliki projekt. Aplikacija za sve, od upisa na fakultet do podizanja kredita SB Online | EU najavljuje veliki projekt. Aplikacija za sve, od upisa na fakultet do podizanja kredita

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Telegram.hr/Telegram.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Europska komisija je u četvrtak predložila uvođenje novog standardiziranog digitalnog identiteta, koji će građanima EU omogućiti pristup svim javnim i privatnim uslugama njihovim mobilnim telefonom. Ako se plan usvoji, građani će jednom aplikacijom moći autentificirati, primjerice, svoj identitet, dob ili valjanost vozačke dozvole.

Do prvog testiranja aplikacije, koju EU naziva “novčanikom”, proći će još neko vrijeme, budući da planiraju imati prve verzije spremne u listopadu 2022. godine. Do tada se nadaju da će imati i osnovu za postizanje dogovora o standardiziranom digitalnom identitetu između svih članica EU, možda već ove jeseni. Prije nego što se ovaj sustav digitalnog identiteta uvede, morat će ga usvojiti svih 27 članica EU.

Izvukli smo sve bitno što za sada znamo o mogućem novom digitalnom identitetu.

1. Gdje će se moći koristiti digitalni identitet? Europska komisija ističe kako će se digitalni identitet moći koristiti na nizu javnih i privatnih online usluga unutar EU, ponajviše za one usluge koje zahtijevaju snažnu zaštitu i potvrdu korisničkih podataka. Kao primjer navode prijavljivanje na stranice banke ili podizanje kredita online, predavanje pojedinih službenih dokumenata, upisivanje na fakultet i raznih drugih usluga.

2. Građani su vlasnici svojih podataka Među prvim elementima koje ističu na stranicama EK je taj što će građani biti u potpunoj kontroli svojih podataka, za razliku od načina na koji tehnološki giganti poput Facebooka i Googlea upravljaju podacima. Dakle, umjesto prijavljivanja u razne digitalne platforme, građani više neće morati koristiti svoj Facebook račun, već će moći koristiti digitalni EU identitet.

Građani će sami birati koje aspekte svog digitalnog identiteta, podataka i certifikata dijele s trećim stranama, a moći će i pratiti što su kome i kada podijelili. Time će se osigurati da se dijele samo nužni podaci korisnika. Primjerice, ako se digitalnim identitetom treba podijeliti potvrda da je građanin punoljetan pri ulasku u noćni klub ili na web stranice koje zahtijevaju punoljetnost, neće se dijeliti svi podaci o korisniku, poput valjanosti vozačke dozvole ili kućne adrese.

Time se, kažu, nadaju da će smanjiti prevare online, a ljudima dati veći osjećaj sigurnosti kada koriste online usluge. Posljedično se nadaju da će se digitalnim identitetima pomoći rastu online ekonomije.

3. Digitalni identiteti već postoje, no oni su manjkavi Pojedine zemlje članice EU već sada koriste neku vrstu digitalnih identiteta za svoje građane, no EK kaže da ti projekti i nisu bili sasvim uspješni. Komisija navodi kako se u 14 zemalja članica EU koristi 19 različitih oblika digitalnog identiteta, no da je “broj korisnika malen, a njihovo korištenje komplicirano”, te da je upotrebljivost digitalnih identiteta za poslovne namjene ili online biznis ograničen.

“Sve postojeća rješenja unutar EU su na neki manji ili veći način fragmentirana, stoga i nemaju neku širu uporabljivost”, rekao je na jučerašnjem predstavljaju projekta Andrus Ansip, bivši povjerenik za digitalnost EU. Ansip je, inače, jedan od prvih zagovaratelja unificiranog digitalnog identiteta za građane EU.

EK ističe kako će moći koristiti postojeći sustavi digitalnog identiteta, odnosno, kako neće biti potrebna nova registracija. Dakle, za pretpostaviti je da će građani Hrvatske koji imaju e-građani moći i dalje koristiti e-građani kao digitalni sustav verifikacije identiteta online, bez potrebe za registracijom na zajednički sustav EU.

4. Građani neće morati koristiti ovaj sustav Ako neki građanin EU ne želi koristiti ovaj digitalni sustav, nitko ga neće prisiliti. No, zemlje članice EU će morati ponuditi pristup tom sustavu svojim građanima.

Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica Europske komisije zadužena za kontrolu tržišnog natjecanja, rekla je kako će online platforme poput Googlea i Facebooka biti primorane prihvaćati digitalni identitet EU, što se doima kao novi korak plan EK o očuvanju privatnosti građana EU. Dodaje i kako su već sada počeli raditi na tehničkim elementima, poput snažne enkripcije, koja će omogućiti i snažnu zaštitu podataka građana.

Vestager je sasvim jasno rekla kako će se građanima omogućiti prijavljivanje u te platforme korištenjem digitalnog identiteta umjesto korisničkih računa na tim platformama. Time će se, još jednom ističe Vestager, građanima dati kontrola nad time koje podatke dijele s tim platformama.

5. Prihvaćenost diljem EU Ideja ovog novog sustava digitalnog identiteta je omogućiti građanima korištenje digitalnih usluga diljem EU, kao da se radi o njihovim nacionalnim digitalnim sustavima. “Sustav će nam omogućiti korištenje digitalnih usluga u bilo kojoj članici unije, kao da smo kod kuće, bez dodatnih prepreka ili troškova”, rekla je Vestager.

6. Ukidaju li se sustavi nacionalnog digitalnog identiteta? Građani koji će koristiti ovaj sustav i dalje će ostati građani svoje matične zemlje, pa neće postati “građani unije”. Cilj nije građanima dati novi identifikacijski broj koji će imati jednak format za sve članice EU, već je plan da se korisnicima, odnosno građanima, omogući čuvanje i upravljanje digitalnim identitetom aplikacijom na njihovom mobilnom uređaju.

Izvor:www.telegram.hr




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: