SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Evo koliko stvarno troši vaš hladnjak, no ovim trikovima ipak možete uštedjeti

PRIJE 1 GODINU
TEKST: novilist.hr/novilist.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Evo koliko stvarno troši vaš hladnjak, no ovim trikovima ipak možete uštedjeti SB Online | Evo koliko stvarno troši vaš hladnjak, no ovim trikovima ipak možete uštedjeti

PRIJE 1 GODINU
TEKST: novilist.hr/novilist.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Računi se nedvojbeno povećavaju, zbog energetske krize koju proživljavamo posljednjih mjeseci, ali plaće ostaju iste i za mnoge obitelji postalo je temeljni uvjet da spoje kraj s krajem na kraju mjeseca. Naime, ako s jedne strane ne možemo puno učiniti protiv povećanja cijena energije, u našim rukama imamo mogućnost usvajanja dobrih navika koje nam mogu uštedjeti energiju, a time i novac, piše Novi list.

Velik dio potrošnje električne energije u kući povezan je s korištenjem kućanskih aparata: električna pećnica, perilica rublja, perilica posuđa, sušilo za kosu, sušilica… uređaji su koji troše veliku količinu električne energije. Naučiti ih koristiti svjesno može nam pomoći da smanjimo njihovu potrošnju energije na računu.

Uređaj koji svi imamo u kuhinji, a neophodan je za čuvanje hrane, hladnjak, uključen danju i noću, prosječno troši između 100 i 240 W/h – u praksi između 1 i 2 kW dnevno. Ovo su indikativne potrošnje, na koje utječe starost našeg uređaja i razred energetske učinkovitosti kojem pripada: visoki energetski razred (razred A ili viši) omogućuje značajno smanjenje energetskih potreba uređaja.

Ako ne namjeravate ulagati u kupnju novog hladnjaka visokog energetskog razreda, možete provesti male mjere koje će vam omogućiti uštedu energije čak i ako je vaš uređaj stariji i ne radi najbolje.

Prije svega, ograničite otvaranje hladnjaka na najmanju moguću mjeru i izbjegavajte ostavljati vrata uređaja otvorenima predugo: na taj način ćete izbjeći da topliji zrak u kući uđe unutra i optereti hladnjak, a koji će morati više raditi kako bi vratio temperaturu koja je bila prije otvaranja.

Još jedan dobar savjet je da u hladnjak stavljate samo hranu koja je već hladna ili barem na sobnoj temperaturi. Ako imate kuhano povrće ili tjesteninu koju želite držati u hladnjaku, ostavite posudu na sobnoj temperaturi barem nekoliko sati prije nego je prebacite “na hladno”: na taj način unutarnja temperatura hladnjaka neće pretrpjeti velike promjene.

Također, obratite pozornost na uređaje koji se nalaze u blizini vašeg hladnjaka jer bi oni mogli prisiliti otpornik da radi jače kako bi održao okolinu hladnom. Stoga uz hladnjak izbjegavajte postavljati aparate poput pećnice ili perilice posuđa.

Konačno, redovito provjeravajte gumene brtve hladnjaka, jer njihovo loše stanje predstavlja gubitak energije. No, jeste li znali da je uredan hladnjak, u kojem se hrana ne gomila jedna na drugu kao što se to često događa, odličan način za uštedu energije?

Ispravan razmak između spremnika i paketa, zapravo, jamči bolju izvedbu uređaja jer omogućuje glatku cirkulaciju hladnog zraka.

(IZVOR: www.novilist.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.