SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Hoćemo li ove godine i domaći ajvar plaćati - skuplje?

SB Online | Hoćemo li ove godine i domaći ajvar plaćati - skuplje? SB Online | Hoćemo li ove godine i domaći ajvar plaćati - skuplje?

PRIJE 3 GODINE
TEKST: dnevnik.hr/dnevnik.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Na hrvatskim poljima i u plastenicima u jeku je berba paprike babure. Uskoro će se brati i sorta rog, bez koje nema domaćeg ajvara. No, klimatski nestabilna godina pogodila je i povrtlare. Prinosi će biti manji, a cijene su već počele rasti.

Obitelj Makvić iz Otrovanca kraj Pitomače najveći je proizvođač paprike u Virovitičko-podravskoj županiji i treći u zemlji. Babura po babura i za pet sati traktorska prikolica je puna. Radne snage nedostaje pa u poslu pomaže cijela obitelj, kumovi, susjedi, prijatelji.

"Od šest krećemo ujutro u berbu, u berbi smo negdje do jedanaest, pola dvanaest i onda idemo kući slagati“, objašnjava Ana Makvić. "Imamo oko tri hektara plasteničke proizvodnje paprike i oko dva hektara vanjske rog paprike kojoj još nije krenula berba. Uberemo godišnje 300 do 350 tona paprike“, dodaje Ivan.

Ove godine paprike će biti manje. Zbog toga se očekuju više cijene. Babura je zasad na razini prošlogodišnjih, a rog je već poskupio. No, rasli su i troškovi proizvodnje. Cijelo ljeto Branko Makvić je biciklom obilazio njive i suši prkosio pojačanim navodnjavanjem. Uz njega, ističe košta i prihranjivanje i zaštita. Ivan tvrdi, godina je loša.

"Godina je jedna od najtežih otkada smo u proizvodnji paprike zato što smo imali najhladnije proljeće u trideset godina i iz tog hladnog proljeća smo odmah ušli u temperaturu od 35 i 40 stupnjeva“.

Malo proizvoda i velika potražnja znače veću cijenuVirovitičko-podravska županija ima važan udio u ukupnoj proizvodnji paprike na razini Republike Hrvatske, od deset najvećih proizvođača, iz ovog kraja njih je čak šestero, doznaje novinarka Dnevnika Nove TV Marina Bešić Đukarić.

Paprika je peta po veličini povrtna kultura u Hrvatskoj, no ukupna proizvodnja opada i nije samodostatna. A potražnja je velika. Čim prikolica stigne s polja, u dvorište dolaze i kupci. Prodaja je skočila i zbog turizma.

"Paprika se može prodati, pogotovo sad nakon 15. kolovoza kad kreću i zimnice“, zaključio je Ivan.

Uz bolju logistiku, proizvodnja ove zahtjevne kulture, koja traži i velika ulaganja, mogla bi biti veća. U Virovitičko-podravskoj županiji zbog toga razmišljaju o izgradnji regionalnog distribucijskog centra

(Izvor: Dnevnik.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: