Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
FOTO: Pixabay
Do Božića je nešto više od mjesec dana, a već je sada prava umjetnost doći do purice. prodavači kažu, za cijenu više nitko ni ne pita
Nikad manje purica iz uvoza na policama. Domaćom proizvodnjom pokrit će se čak 85 posto hrvatskih potreba. Očekivano - omiljeno blagdansko jelo skuplje je nego lani - a najtraženiji su zagorski purani.
Rijetko tko može odoljeti ovom prizoru, slasnoj blagdanskoj purici. Mnogima je upravo ovo najiščekivanije jelo u godini. Hrvati godišnje pojedu tri i pol kilograma puretine, a to je otprilike upravo jedna purica. Najtraženiji su zagorski purani, a kao i svemu ostalom, i njima je porasla cijena.
"Kod nas su purice 90 kuna, purani su 80 kuna - kila očišćenih. Prošle godine je bilo 60 kuna purani, 70 kuna purice", kazala je vlasnica OPG-a Božena Ruk.
Do Božića je nešto više od mjesec dana, a već je sada prava umjetnost doći do purice. prodavači kažu, za cijenu više nitko ni ne pita.
U prosincu Hrvati pojedu više od 130 000 purana. Uvoz je tek 15 posto, a ove bi godine trebao biti i manji jer je Francuskog, Njemačkog i Mađarskog mesa manje zbog ptičje gripe, a uz to još je i skuplje. Ova situacija, domaćim je proizvođačima dala novi zamah.
"Naši purani su također svi rezervirani, još nešto malo imamo, ali to čuvamo, razmišljali smo o onim vjernim kupcima koji nam se uvijek vraćaju tako da ih i ove godine želimo zadovoljiti, namiriti, a neki novi kupci će nažalost ili ostati bez purice ili će je probati pronaći negdje drugdje", kazao je vlasnik OPG-a Boris Vrhovski.
Da nije porasla cijena stočne hrane i struje koja je potrebna za grijanje, proizvodnja - ali i prodaja mogle bi biti znatno veće.
"Ove godine je potražnja veća. Mi smo imali prošle godine oko 200 komada. I sve smo prodali. Ove godine, pa da imam još 150 komada još bi prodali", dodala je Božena.
Poskupljenja su natjerala građane da paze na svaku kunu, no kad je u pitanju purica - nema rasprave. Nabavlja se, bila ona skuplja za 10, 20 ili tko zna za koliko kuna, ili u skorijoj budućnosti eura.
(Izvor: Danas.hr)