Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
(FOTO: Google)
Umirovljenici u Hrvatskoj nisu zadovoljni visinom mirovina koje, u prosjeku, iznose oko 2400 kuna.
No, s obzirom na to da se one isplaćuju iz plaća sadašnjih radnika, a omjer je takav da na jednog umirovljenika dolazi oko 1,3 radnika, teško da mogu biti veće, a poboljšanju situacije ne pridonosi ni to da ljudi u Hrvatskoj znatno ranije “odustaju” od rada u odnosu na većinu drugih zemalja Europske unije.
Hrvatska na dnu zemalja EU po zaposlenosti starijih
Podaci Eurostata pokazuju da je stopa zaposlenih u dobnoj skupini od 55 do 64 godine u Hrvatskoj tek oko 42 posto, čime smo pri dnu ljestvice zemalja EU. Niži postotak imaju jedino Grčka i Luksemburg.
Prosjek zaposlenosti za osobe od 55 do 64 godine na razini EU iznosi 59 posto. Na vrhu je, naravno, Švedska u kojoj je zaposlenost u promatranoj dobnoj skupini blizu 80 posto.
Slijede Njemačka, Danska, Estonija, Litva, Nizozemska, Latvija...
Kada se pogledaju podaci o očekivanom radnom vijeku, Hrvatska je opet pri dnu. Tako je očekivani radni vijek u Hrvatskoj, prema podacima Eurostata za 2017., 32.5 godina. Među zemljama EU-a kraći očekivani radni vijek ima jedino Italija - 31,6 godina.
Na vrhu su opet zemlje sjevera Europe, a prednjači Island s očekivanim radnim vijekom od čak 47 godina. Iza Islanda je Švedska gdje je očekivani radni vijek 41,7 godina, a slijede Nizozemska i Danska s radnim vijekom od oko 40 godina.
(IZVOR: www.index.hr)