SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Kako prepoznati kancerogenu hranu? Pripazite na ove oznake na namirnicama

PRIJE 1 GODINU
TEKST: N1 Hrvatska/N1 Hrvatska

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Kako prepoznati kancerogenu hranu? Pripazite na ove oznake na namirnicama SB Online | Kako prepoznati kancerogenu hranu? Pripazite na ove oznake na namirnicama

PRIJE 1 GODINU
TEKST: N1 Hrvatska/N1 Hrvatska

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Nutricionist Nenad Bratković u Newsnightu je pojasnio na koje oznake treba pripaziti kada kupujemo namirnice, a posebice kada kupujemo mesne proizvode. Objasnio je i što je to loše u kobasicama, krvavicama i sličnim proizvodima.

“Uvijek su ti prijepori je li unos mesa taj koji je onkogen, odnosno koji potencijalno uzrokuje ili je povezan s uzročnicima raka. Međutim, preporuke Svjetske zdravstvene organizacije su da su industrijski procesuirani suhomesnati i prerađeni proizvodi štetni za zdravlje, remete čitav niz mehanizama i potiču nastanak karcinoma, prije svega karcinoma želuca”, objasnio je Bratković.

“Što je to unutra? Prije svega tvari koje čuvaju da se prerađevina ne pokvari mikrobiološki – nitrati, tvari koje daju onu prepopznatljivu boju, primjerice narančastu ili rozu boju hrenovkama. Sve što je oko E200 su konzervansi, E250 i E251 su natrijevi nitriti koje uglavnom smatramo kancorogenima”, pojasnio je nutricionist.

Bratković navodi da oni koji stavljaju proizvod na tržište moraju te aditive jasno deklarirati. Što se tiče E brojeva, navodi da oni predstavljaju međunarodnu klasifikaciju aditiva u hrani.

Dodaje da postoje i prirodna bojila poput karotena u mrkvama. Pojasnio je i kako prepoznati kancerogenu hranu te koje E brojeve bi trebalo izbjegavati.

“Sigurno bih istaknuo E250 i E251. Uglavnom se nalaze u mesnim prerađevinama, u šunkama, salamama, hrenovkama i slično”, kazao je nutricionist, dodajući da bi takve proizvode bile idealno u potpunosti izbjegavati. Bratković preporučuje da ih ne bi trebalo konzumirati nijednom tjednom, a ako već morate, onda neka to bude dva puta mjesečno.

Naveo je i što bi još trebalo izbjegavati. “Pojačivači okusa E620 i E621 često se koriste u začinskim solima, grickalicama koje imaju umami okus, čipsevi, razni flipsevi, istaknuo bih i žute začinske soli koje koristimo umjesto začina.”

(Izvor: N1 Hrvatska)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: