SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Od 1. travnja drastično poskupljuje plin, moguće i do 80 posto.

SB Online | Od 1. travnja drastično poskupljuje plin, moguće i do 80 posto. SB Online | Od 1. travnja drastično poskupljuje plin, moguće i do 80 posto.

PRIJE 2 GODINE
TEKST: rtl.hr /rtl.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Poskupljenje energenata obično znači i lančanu reakciju poskupljenja ostalih proizvoda, pa mnogi zagovaraju da Vlada smanji PDV na opskrbu plinom na 13%

Plin drastično poskupljuje od 1. travnja, moguće i 80 posto! Sve je više onih koji traže intervenciju Vlade i da se PDV na opskrbu plinom treba smanjiti na 13 posto, kao što je učinjeno za struju.

Iz Vlade poručuju kako će učiniti sve da skok cijena energenata bude što manji, a mnogi se sada pribojavaju da bi se to moglo preliti i na rast cijena hrane.

Gospođa Biserka grije se i kuha na plin. Poskupljenje je, kaže, zadnje što joj je trebalo.

"Kako me ne bi ljutilo? Mislim si što sam radila 35 godina da ne mogu ni pristojno živjet! Bit će jako teško, zaduživat ćemo se, a do kud ćemo stići – ne znam", rekla je Biserka Kezele iz Zagreba.

Štedi koliko god može, pa grije samo jednu prostoriju.

"I sad kad je sezona i kad je hladno meni računi idu negdje 450 – 500 kuna, bez obzira što ja samo jednu prostoriju grijem. Tako da, koliko god štedim – ne ide!", kaže Biserka.

Oko 600 tisuća kućanstava koristi plin. U prosjeku jedno kućanstvo na godinu potroši 3300 kuna, što je oko 275 na mjesec. Ako dođe do poskupljenja od 30 posto, mjesečni račun narast će na 357 kuna. Na 412 s poskupljenjem od 50 posto. U slučaju da cijena plina naraste 80 posto, mjesečni račun mogao bi skočiti na 495 kuna, a moglo bi biti i gore.

"Ako gledamo kako je rasla cijena plina na europskom tržištu i da je varirala od 18 eura po megavat satu do čak 160 eura po megavat satu, 80 posto se čini vrlo dobra cijena", rekao je predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin, Dalibor Pudić.

"Naravno da, ako je nabavna cijena plina na međunarodnom tržištu tri puta veća nego prije godinu dana tu razliku u cijeni će netko morati nadoknaditi, a hoće li to biti na uštrb opskrbljivača ili na uštrb državnog proračuna to je pitanje", rekao je ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar, Dražen Jakšić.

Poskupljenje energenata obično znači i lančanu reakciju poskupljenja ostalih proizvoda, pa je sve više onih koji zagovaraju da Vlada smanji PDV na opskrbu plinom na 13 posto, kao što je učinjeno i sa strujom.

"Ne bih u ovom trenutku uopće išao toliko daleko, uopće najavljivao ili spekulirao o našim mjerama", rekao je ministar Zdravko Marić.

Rješenje postoji, kažu sindikalisti.

"Jedino te dvije komponente, s jedne strane povećanje plaća i s druge strane državna intervencija na području cijena energenata moraju dovesti do toga da se građanima koliko-toliko olakša, ali da će to biti ozbiljan udar – sasvim sigurno hoće", kaže Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.

"Posegnuli smo za jednom mjerom za kojom nismo posezali prije, imamo zakonom tu mogućnost, tako isto gledamo i za dalje, pratimo razvoj situacije", poručio je Marić.

Europske cijene plina već su se utrostručile i prije zime, a u godini dana porasle su 300 posto. Jedno je sigurno, od prvog travnja čekaju nas veći računi za plin – a uskoro ćemo doznati i koliko.

(Izvor: RTL.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: