Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
FOTO: istockphoto
Za godišnje ribolovne dozvole ribiči na osječkom području će morati izdvojiti 80 umjesto dosadašnjih 66 eura. O ovoj temi raspravljalo se i u Hrvatskom saboru na inicijativu zastupnika socijaldemokrata Domagoja Hajdukovića koji je pokrenuo i pitanje reciprociteta.
Naime, s dozvolom kupljenom u Osijeku isti ribiči ne mogu pecati s druge strane rijeke Drave u Baranji, niti kod ostalih koncesionara u Osječko-baranjskoj županiji zbog podjednako skupih dozvola kod svakoga od njih. Hajduković je prozvao i Ministarstvo poljoprivrede rekavši da oni dopuštaju ovakav kaos i silni broj koncesionara.
"Nisam kupio dozvolu, još razmišljam. Mogu sjediti na Dravi, a ne moram gledati u vrh štapa. Umirovljenicima bi trebalo smanjiti cijene", istaknuo je osječki ribič Marko Petričević koji se time bavi od 1992. godine za Televiziju Slavonije i Baranje. Nove su dozvole preskupe jer, kaže, više ribe nema kao unazad 30 godina, a nizak je i vodostaj.
Kritični su i iz Hrvatskog športskog ribolovnog saveza upozoravajući da su ovlaštenici osuđeni na milost i nemilosti zakona i pravilnika. Kako kažu, obvezni su poribljavati svoje vode inače im prijeti gubitak koncesije.
Značajno su rasle i cijene ribe koja se koristi za to pa shodno tome morali povisiti cijene dozvola. "Riba koja je koštala 20-ak kuna sada je došla na 35. Cijena slatkovodne ribe je otišla preko 80 posto, a poribljavati se mora prema planu kojeg je napisala struka", kazao je Vladimir Sever, predsjednik Hrvatskog športskog ribolovnog saveza.
Ribiči upozoravaju da su dozvole u brojnim zemljama Europske unije jeftinije nego u Hrvatskoj te vrijede za cijelo područje države u kojoj se izdaju. Iz spomenutog saveza ističu da te države imaju drugačije uređen sustav ribočuvarske službe i poribljavanja.
"Teško će RH biti prijeći na taj model jer onda ona mora plaćati jedan veliki aparat, a to je ribočuvarska služba i poribljavanje voda. U tom slučaju sva sredstva idu državi, a ona mora voditi računa o tome. Bojim se da za to trenutno nema snage", napominje Sever.
(Izvor: Agroklub.com)