SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Poštom ste poslali pošiljku i ona je izgubljena ili uništena? Imate pravo na naknadu štete...

SB Online | Poštom ste poslali pošiljku i ona je izgubljena ili uništena? Imate pravo na naknadu štete... SB Online | Poštom ste poslali pošiljku i ona je izgubljena ili uništena? Imate pravo na naknadu štete...

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Dnevnik.hr/Dnevnik.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Korisnik poštanskih usluga može podnijeti pisani prigovor davatelju poštanskih usluga u slučaju gubitka pošiljke, kad usluga nije obavljena ili nije obavljena u cijelosti, kod prekoračenja roka za prijenos i uručenje pošiljke ili kod oštećenja ili umanjenja sadržaja pošiljke.

Prigovor mora biti podnesen u roku od tri mjeseca od dana predaje pošiljke u unutarnjem prometu, odnosno u roku od šest mjeseci u međunarodnom prometu u slučaju kad pošiljka nije isporučena.

Za slučaj oštećenja ili umanjenja sadržaja pošiljke prigovor se podnosi odmah po njezinu primanju, a iznimno nakon uručenja. Nakon uručenja moguće je podnijeti prigovor samo ako primatelj priloži dokaz da oštećenje ili umanjenje nije nastalo nakon uručenja.

Postupak podnošenja prigovoraZaštita korisnika poštanskih usluga postupak je koji se provodi u tri stupnja. Korisnik, prema već navedenim uvjetima, može podnijeti prigovor davatelju poštanskih usluga. Na prigovor će dobiti rješenje.

Ako je korisnik i dalje nezadovoljan, podnosi pritužbu Povjerenstvu za pritužbe potrošača pri davatelju poštanskih usluga u drugom stupnju. Bude li korisnik nezadovoljan rješenjem Povjerenstva, u roku od 30 dana se može obratiti HAKOM-u.

HAKOM rješava sporove između davatelja i korisnika poštanskih usluga isključivo nakon dovršenog postupka rješavanja prigovora kod davatelja poštanske usluge, na temelju zaprimljenog pisanog zahtjeva za rješavanje spora te pripadajuće dokumentacije. 

Agencija sporove rješava bez provođenja usmene rasprave, na temelju prijedloga Povjerenstva za zaštitu prava korisnika usluga. To je savjetodavno tijelo osnovano pri Agenciji prema posebnom zakonu kojim je uređena zaštita potrošača, a u čijem radu sudjeluju i predstavnici udruga za zaštitu potrošača.

Naknada štete i njezina visinaDavatelj poštanskih usluga obvezan je pošiljatelju ili drugoj ovlaštenoj osobi, sukladno Zakonu o poštanskim uslugama, isplatiti naknadu štete za pošiljke u unutarnjem prometu.

Iznos naknade štete za gubitak, potpuno oštećenje ili umanjenje sadržaja za preporučene pošiljke je u visini peterostrukog iznosa naplaćene poštarine, a za pošiljke s označenom vrijednosti je u visini iznosa označene vrijednosti.

Za djelomično oštećenje ili umanjenje sadržaja iznos naknade štete za preporučene pošiljke je u visini iznosa koji odgovara stvarnoj vrijednosti oštećenog ili umanjenog sadržaja pošiljke, ali najviše do peterostrukog iznosa naplaćene poštarine, dok je za pošiljke s označenom vrijednosti visina naknade u iznosu koji odgovara stvarnoj vrijednosti oštećenog ili umanjenog sadržaja pošiljke, ali najviše do iznosa označene vrijednosti.

Kod prekoračenja roka prijenosa i uručenja pošiljke iznos naknade štete je u visini trostrukog iznosa naplaćene poštarine. Uz navedeno, kada poštanska usluga nije obavljena, davatelj poštanskih usluga obvezan je vratiti naplaćenu cijenu poštarine.

Osim iznosa naknade štete i vraćanja cijene poštarine, davatelj poštanskih usluga obvezan je pošiljatelju isplatiti i zakonske zatezne kamate, računajući od dana podnošenja zahtjeva za naknadu štete. Na naknadu štete u međunarodnom prometu primjenjuju se akti Svjetske poštanske unije.

(IZVOR: www.dnevnik.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: