SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Raste cijena kukuruza: Slijedi li nestašica?

SB Online | Raste cijena kukuruza: Slijedi li nestašica? SB Online | Raste cijena kukuruza: Slijedi li nestašica?

PRIJE 2 GODINE
TEKST: agroklub.com/agroklub.com

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Na svjetskom i europskom tržištu rastu cijene kukuruza. Najveći utjecaj ima smanjena proizvodnja i izvoz iz Ukrajine. Za Europu to znači nestašica ove žitarice, a koja će se produžiti u narednu godinu, piše Agrarheute.

Blokada luka u Crnom moru, nove sankcije Rusiji koje će utjecati na opskrbu i cijene energije, i suša u dijelovima svijeta djeluju na tržište, njegovu opskrbljenost i cijene.

Njegov će uvoz biti ograničen, a Europska komisija očekuje da će se smanjiti na samo 9 milijuna tona iduće sezone, s 14 milijuna tona u tekućoj tržišnoj godini 2021/21.

Nestašica je samo uvod u još jedan rast cijena žitarica. Uvoznici moraju tražiti druge dobavljače da pokriju svoje uvozne potrebe.

Ukrajina glavni dobavljač za EUBenoît Fayaud, tržišni analitičar u Strategie Grains navodi da jedna od posljedica može biti vrlo teška globalna situacija s opskrbom. Već je postojala mala ponuda u EU u marketinškoj godini 2020/21., a za tekuću sezonu 2021/22. analitičari su očekivali znatno bolju situaciju.

Prema podacima EK, zemlje članice EU su do 3. travnja uvezle oko 12,2 milijuna tona kukuruza. Glavni dobavljači su bili Ukrajina sa 6,7 mil. t (55 posto), Brazil sa 3,3 mil. t (14 posto), Kanada i Srbija, svaka s preko 600.000 tona te Rusija s 370.000 tona. Najveći kupci bili su Španjolska s 4,9 milijuna tona, Nizozemska 2,2 mil. t, Portugal 1,2 mil. t, Italija 1,1 mil. t i Irska sa 690.000 tona.

Neravnomjerna opskrbaNjemačka je kupila 40.000 tona od trećih zemalja i Ukrajine. Većina uvoza u toj zemlji dolazi iz Rumunjske i Francuske. Od kraja veljače transport ukrajinskih žitarica je gotovo potpuno blokiran, a napori da se dio toga izvuče cestom ili željeznicom vjerojatno će biti vrlo neadekvatni. Fayaud kaže da je ova situacija otkrila slabosti tržišta, deficit između domaće ponude i potražnje, koji je u prosjeku iznosio oko 13,5 milijuna tona posljednjih godina.

Istovremeno su cijene ukrajinskog kukuruza pale zbog velikih zaliha i nemogućnosti izvoza. Razlog je taj što se trenutno može izvoziti samo željeznicom preko zapadne granice. Prema apk-informu, cijene za isporuku na poljskoj granici kretale su se od 230 do 240 dolara po toni, dok su na granici sa Slovačkom pale na 245-260 $/t. Cijena isporuke preko rumunjske luke Constanta kretala od 300 do 315 $/t.

(IZVOR: www.agroklub.com)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: