SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Spajate se na besplatni Wi-Fi kad god možete? Kad ovo pročitate mogli bi odustati od toga

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Poslovni.hr/Poslovni.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Spajate se na besplatni Wi-Fi kad god možete? Kad ovo pročitate mogli bi odustati od toga SB Online | Spajate se na besplatni Wi-Fi kad god možete? Kad ovo pročitate mogli bi odustati od toga

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Poslovni.hr/Poslovni.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Korisno je imati mogućnost besplatnog povezivanja s internetom pri ruci, ali pritom treba svesti rizike na najmanju moguću mjeru. Pokazat ćemo vam kako.

Javno dostupne Wi-Fi mreže praktičan su način za povezivanje s internetom kad niste kod kuće ili u uredu, a i smanjit će vam troškove mobilnog interneta.

Ali, trebate biti svjesni kako uz njihovo korištenje dolazi i niz rizika koje ni u kojem slučaju ne smijete tek tako olako otpisati. Tportal donosi pregled nekoliko najvažnijih rizika koje morate imati u vidu.

Presretači Jedan od najčešćih oblika napada na mrežama Wi-Fi zove se Man-in-the-Middle. Ukratko rečeno, nakon što se spojite na internet haker presreće vaše podatke kako bi mogao pratiti što radite i pronaći sigurnosni propust koji bi mu omogućio ulazak u vaše računalo.

Kako se zaštititi? Koristite virtualne privatne mreže (virtual private network, VPN) i druge oblike enkripcijske zaštite pri spajanju na javno dostupne mreže.

Pri korištenju javno dostupnih mreža Wi-Fija nemojte: • obavljati bankovne transakcije i razmjenu osjetljivih podataka općenito
• dozvoliti automatsko povezivanje s takvim mrežama
• posjećivati web odredišta koja ne koriste protokol HTTPS://
• ostaviti Bluetooth i Wi-Fi uključen dok ih ne koristite
• logirati se na mreže koje nisu zaštićene lozinkom

Zlonamjerni softver Postoje načini kako zlorabiti sigurnosne propuste u vašem računalu kako bi se u njega ubacili razni oblici malwarea. Tako, recimo, možete pokupiti trojance, špijunski ili ucjenjivački softver…

Kako se zaštititi? Instalirajte antivirusne i antimalware programe, uključite vatrozid (firewall) te redovno nadograđujte operativni sustav i općenito softver na vašem računalu. I nemojte klikati na bilo što (poveznicu, sliku video…) ako djeluje imalo sumnjivo.

Dodatne mjere zaštite • isključite dijeljenje datoteka
• izlogirajte se iz korisničkih računa nakon što ih više ne koristite
• upogonite dvostupanjsku provjeru gdje god je to moguće

Snooping i sniffing Cyberkriminalci koriste posebne softverske alate (ponekad i uređaje) kako bi mogli prisluškivati signale Wi-Fija i dobili pristup svemu što gledate i radite na računalu.

Kako se zaštititi? Osim VPN-a bit će koristan bilo koji oblik enkripcije.

Zlonamjerni hotspotovi Moguće je kako su kriminalci postavili vlastitu mrežu Wi-Fija koja djeluje potpuno legitimno (recimo, predstavlja se kao da pripada kafiću ili restoranu u kojem se nalazite) kako bi vas namamila i izložila bilo kojem od prethodno opisanih napada.

Kako se zaštititi? Uvijek provjerite spajate li se na pravu mrežu Wi-Fija. Čak i nakon provjere budite oprezni pri korištenju, piše tportal.

Izvor:www.poslovni.hr




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: