SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Top lista najplaćenijih i loše plaćenih zanimanja u Hrvatskoj: Pogledajte tko su ʼʼsretniciʼʼ, a tko ʺgubitniciʺ

SB Online | Top lista najplaćenijih i loše plaćenih zanimanja u Hrvatskoj: Pogledajte tko su ʼʼsretniciʼʼ, a tko ʺgubitniciʺ SB Online | Top lista najplaćenijih i loše plaćenih zanimanja u Hrvatskoj: Pogledajte tko su ʼʼsretniciʼʼ, a tko ʺgubitniciʺ

PRIJE 2 GODINE
TEKST: A.M.

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Hrvatskoj su plaće inače niže u usporedbi s prosječnim plaćama u drugim članicama EU, a evo i koja se zanimanja dobro plaćaju, a koja su potplaćena.

 Najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja, informacijskih tehnologija te telekomunikacija. Tako najviše plaće imaju razno razni direktori- u IT sektorima te regionalni i direktori prodaje, zatim piloti i kontrolori leta. Njihove se plaće "vrte" u desecima tisuća kuna. 

Najmanje prosječne plaće u Hrvatskoj imaju radnici u pomoćnim zanimanjima, tekstilni radnici te zaposleni u uslužnim djelatnostima. To su šivači, krojači, obućari, spremači, zaštitari, cvjećari i td.-njihove plaće se kreću u prosjeku oko 4 tisuće kuna.

 



Najbolje plaćaju velike privatne tvrtke u stranom vlasništvu

Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu su 9% više od prosjeka te, u prosjeku, iznose 7.860 kuna. S druge strane, primanja zaposlenika tvrtki u pretežno domaćem vlasništvu su 5% niža od prosjeka (6.826 kuna), prosječne plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu se kreću oko 6.750 kuna (-6%), a mjesečna zarada radnika zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi iznosi 6.570 kuna (-9%), piše portal Mojposao

Važno je obrazovanje i iskustvo 

Bogato radno iskustvo i viši stupanj obrazovanja donose sa sobom i veće plaće u odnosu na one s kraćim stažem i nižim obrazovanjem. Tako oni zaposleni sa završenim postdiplomskim studijem ili nekom poslovnom školom (MBA) imaju u prosjeku 59% višu plaću od prosječne.

 Istraživanje je također potvrdilo kako radnici bez iskustva, koji se nalaze na početku karijere, zarađuju 5.862 kune (18% manje od prosjeka), dok oni s godinom do dvije iskustva imaju plaću od 6.420 kuna (-11%). 

Za kraj bismo samo napomenuli kako je najniža prosječna plaća u Hrvatskoj upravo u Požeško-slavonskoj županiji i iznosi 5.763,00 kn i pitamo se tko doista prima toliku plaću?!


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: