SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

U brodskoj crkvi proslavljen ʺosmiʺ

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | U brodskoj crkvi proslavljen ʺosmiʺ SB Online | U brodskoj crkvi proslavljen ʺosmiʺ
Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Pod geslom „O, pomozi palom svijetu koji želi ozdravljenje!”, proslavljena je u utorak, 8. prosinca svetkovina Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije i “osmi” kao redoviti mjesečni hodočasnički dan Gospi Brze Pomoći  u istoimenoj župi i svetištu u Slavonskom Brodu.

Ova svetkovina je od davnina posebnije slavljena u ovoj središnjoj brodskoj župi, jer je Bezgrešna bila prvotna zaštitnica župe, a još svečanije nakon što je baš na taj dan 1957. g. započelo hodočašćenje slike Gospe Brze Pomoći po brodskim obiteljima, čime je označen početak čašćenja nebeske Majke pod ovim naslovom. Također, tijekom misnih slavlja spominjana je činjenica smrtnoga dana najvećega sina župe i Slavonskog Broda, sluge Božjega Josipa Stadlera, koji je svojoj rodnoj župi poklonio oltarnu sliku Bezgrešne. Ona je nekoć bila u župnoj crkvi, a sada je iznad oltara u pastoralnom centru koji služi kao bogoslužno mjesto. Inače, sliku su izradili umjetnici škole Seitz dok su oslikavali đakovačku prvostolnicu.

Prostrano dvorište omogućilo je svim hodočasnicima već od jutarnjih sati sudjelovati na svih šest misnih slavlja. uz poštivanje svih epidemioloških mjera.

Predvodeći hodočasničko slavlje u 10.30 sati mons. Stjepan Belobrajdić na početku je vjernicima posvijestio kako nas današnji blagdan prvotno poziva na pokajanje za sve ono dobro što smo propustili. U homiliji je naglasio kako je najveći Božji dar koji smo primili dar slobode koji smo toliko puta zloupotrijebili, odbacili, prezreli, iz čega je nastao i istočni grijeh, a onda i naši grijesi. „Posve je naravno da Majka koja će roditi Spasitelja Isusa Krista i sama bude izuzeta od istočnog grijeha. To mi danas slavimo. Marija je oslobođenja svega što posljedica grijeha nosi“, naglasio je mons. Belobrajdić. Upitavši se što to nama danas znači, među ostalim je poručio: „Pokušajmo danas donijeti odluku da ćemo Mariju moliti, ne samo u poteškoćama, bolestima, pandemiji, nego redovito moliti da nam pomogne izabrati između dobra i zla. Zahvalimo Gospodinu što nam po istinama vjere – dogmama kao što je Bezgrešno začeće, po poticajima na dobro i lijepo pomaže u svakom trenutku življenja kako bi osjetili, doživjeli i spoznali koliko je Bog uz nas. To je vidljiv po pomoći koja nam stiže po zagovoru Nebeske nam Majke.“

Kako je broj vjernika na sudjelovanju u misnim slavljima ograničen, ovoga su osmoga između svih misa upriličene Službe riječi s pričesti. Lijep je broj vjernika pristupio sakramentu pomirenja za koji su im na više mjesta u crkvi i u pastoralnom centru bili na raspolaganju svećenici. Kako bi ostavili mogućnost hodočasnicima sudjelovati na misama na samu svetkovinu, domaći su župljani dan ranije imali priliku za ispovijed te sudjelovanje na službama riječi s pričesti i večernjoj misi bdijenja. Kod svih misa i pobožnosti bila je prisutna nakana za smirenje i prestanak pandemije, ozdravljenje oboljelih i okrjepu umirućima, te pomoć liječnicima i medicinskom osoblju, kao i onima koji poslužuju oboljele od korone i drugih bolesti… Hodočasnički dan je pratila karitativna akcija za ogrjev potrebitima grada.

Osvrt na ovaj hodočasnički dan, slavljen u posebnim uvjetima, dao je i domaći župnik Ivan Lenić, koji je dan ranije izišao iz samoizolacije: „Zadivljen sam nesalomljivom vjerom i pouzdanjem, te hrabrošću našeg kršćanskoga naroda, koji je uslijed ovih bremenitih okolnosti hodočastio nebeskoj Majci na ovu njezinu svetkovinu i hodočasnički dan. Bilo ih je s različitih strana. I, vjerujem, da to nije činio tek iz straha koji nose u sebi radi ugroze koronom, nego zaista iz žive vjere, ali i duboke čežnje i potrebe da se u duhu krijepe kako bi podnosili i ovu pandemiju i sve nedaće. Volio bih da to više razumiju i poštuju oni koji donose mjere i prosuđuju vjernička okupljanja u ove dane, pa tako i u medijskim izvješćima. K tome me je jučer posebno razveselila pismena vijest našega nadbiskupa Đure, koji je prihvatio prijedlog da svetkovina Gospe Brze Pomoći – petak, 8. siječnja 2021. bude Nadbiskupijski dan molitve i pokore za smirenje i prestanak pandemije. Naime, iskustvom pouzdane molitve u mjestima gdje je Gospa zazivana ovim naslovom doživljena su uslišanja i uslijed zaraznih bolesti, te različitih pošasti i nepogoda. Zato je u litanijama Gospe Brze Pomoći jedan od zaziva: ‘Obrano od zaraznih bolesti i pošasti’. I mi njime Gospu Brze Pomoći osobito zazivamo u ove dane da nam posreduje tjelesno i duhovno zdravlje.“

Izvor: djos.hr


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: