SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

U prvom tjednu odobreno 111,6 milijuna kuna, ima nezadovoljnih

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Poslovni.hr/Poslovni.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | U prvom tjednu odobreno 111,6 milijuna kuna, ima nezadovoljnih SB Online | U prvom tjednu odobreno 111,6 milijuna kuna, ima nezadovoljnih

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Poslovni.hr/Poslovni.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Doznajemo da je do 7. travnja 3574 poduzetnika realiziralo potpore.

U prvom tjednu od otvaranja aplikacije za korištenje tzv. plinskih vaučera, prema podacima Ministarstva gospodarstva izdano je 111,6 milijuna kuna ovih potpora, koje će u narednih godinu dana smanjiti trošak plina za 3574 poduzetnika. Prijave su moguće su od 1. travnja, a spomenuti iznos dodijeljen je do 7. travnja. Mjera je izazvala velik interes mikro, malih i srednjih poduzetnika, a samo u jednom danu zaprimljeno je više od tisuću prijava. Je li ovo zadovoljavajući odaziv, jasnije će biti krajem mjeseca, jer za sufinanciranje naraslih troškova cijene plina ukupno je predviđeno 600 milijuna kuna, a procjena temeljem podataka prikupljenima od opskrbljivača plinom je da je potencijalnih korisnika čak je oko 45.000.

Bez ‘najbržeg prsta’Naglašavano je kako neće vrijediti omraženo pravilo “prvog prsta”, te da će neovisno o tomu kojeg dana u mjesecu poduzetnik podnese prijavu vaučer pokriti dio računa za cijeli mjesec i one koji slijede, do kraja ožujka 2023.

No, poznajući mentalitet naših ljudi, pa i logičan poriv da se što prije utvrdi ispunjava li netko uvjete za dobivanje ove potpore ili ne, najveći broj prijava u pravilu dolazi u prvim danima nakon otvaranja poziva. Iz brojki koje smo dobili iz Ministarstava može se zaključiti da se uglavnom radi o malim poduzetnicima s manjom potrošnjom plina. Na upit iz kojih područja i djelatnosti dolaze prvi korisnici vaučera, u Ministarstvu nisu dali konkretan podatak, odgovorili su da će na mjesečnoj razini objavljivati izvještaje o dodjeli vaučera po različitim kategorijama.

Od poduzetnika koji su aplicirali i dobili potpore čuje se kako su ugodno iznenađeni brzinom rješavanja zahtjeva, posve atipičnog za ovakve postupke. Doslovce je, kažu, nakon upisivanja OIB-a i broja mjernog uređaja na aplikaciju na stranicama Hamag-Bicro-a, trebalo 10 minuta do dobivanja obavijesti da je potpora odobrena i da će opskrbljivaču biti isplaćeni iznosi odobrene potpore na mjesečnoj razini. Visina potpore određena je temeljem potrošnje plina od kolovoza 2021. do siječnja ove godine, a po KWh se isplaćuje 15 lipa. Dogodi li se u međuvremenu da poduzetnik poveća potrošnju, pa time i brže troši dobivene vaučere, ne može računati na povećanje, već samo na iznos koji mu je u startu odobren.

Tko je u problemu?Iz redova poslodavaca može se čuti kako postoji nekoliko kategorija poduzetnika koji su nezadovoljni i ostali su bez potpora, a riječ je prvenstveno o onima koji su u unajmljenom prostoru. Princip je, naime, da se pokriva troškove poduzetnicima koji su povezani s obračunskim mjernim mjestom za plin, pa najmoprimac treba riješiti odnos s najmodavcem, no ako taj nije poduzetnik već kućanstvo ili javno poduzeće, ne može biti korisnik vaučera. Drugi su problem poduzetnici koji nisu uključeni u plinsku mrežu, nego koriste cisterne, a takvih je najviše iz Dalmacije, čije narasle troškove ne obuhvaća ovaj program potpora. Ogorčeni su i poduzetnici čija godišnja potrošnja plina neznatno prelazi gornju granicu od 10 GWh.

Velike dvojbe oko prijava još su prisutne među zagrebačkim poduzetnicima, onima koji su u sporu s Gradskom plinarom Zagreb i nakon odluke HERE plaćaju samo dio računa po izračunu prije promjene ugovorenih uvjeta, te ulaze u pravne sporove s tim opskrbljivačem. Istina, Ministarstvo je u uvjetima za dobivanje potpora ostavilo mogućnost korištenja neovisno o tomu ima li gospodarstvenike nepodmirenih obveza za plin. Dio poduzetnika kalkulira i zbog toga što ovaj iznos potpora mora ući u ukupan iznos de minimis kvote od 200 tisuća eura, a u koju ulaze sve potpore male vrijednosti ostvarene unatrag dvije kalendarske i tekuće godine, što pak uključuje i potpore za ublažavanja posljedica pandemije. Najviše nezadovoljstva dolazi iz redova onih kojih je u strukturi hrvatskog gospodarstva najmanje i isključeni su iz programa plinskih vaučera, a to su veliki poduzetnici, koji se nadaju da će se otvoriti prostor da se i njih na neki način uključi.

(Izvor: Poslovni.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: