SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Veliki problemi za poljoprivrednike: “Nećemo moći obaviti jesensku sjetvu”

PRIJE 2 GODINE
TEKST: N1 Hrvatska/N1 Hrvatska

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Veliki problemi za poljoprivrednike: “Nećemo moći obaviti jesensku sjetvu” SB Online | Veliki problemi za poljoprivrednike: “Nećemo moći obaviti jesensku sjetvu”

PRIJE 2 GODINE
TEKST: N1 Hrvatska/N1 Hrvatska

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Voćar iz Erduta i dopredsjednik Hrvatske voćarske zajednice Stjepan Zorić komentirao je za Novi dan kako je inflacija utjecala na poljoprivrednu proizvodnju te najavljene štednje u proizvodnji voća i povrća.

Ističe da je proizvodnja skuplja dva do tri puta više nego prošle godine, cijene poljoprivrednih proizvoda drastično su skočile.

“Dojam je da su cijene drastično skočile zbog velikog poskupljenja energenata, to nije tako. Najveći problem je nesređeno tržište prodaje, da trgovački centri i najznačajniji potrošači imaju razumijevanja i stave domaće jabuke ispred uvoznih mi bi se s time još i mogli nositi”, poručuje.

Dodaje kako su u Hrvatskoj godinama poljoprivredne cijene niže 20 posto u odnosu na druge države. Najvećih problema imat će voćastvo, konkretno proizvodnja jabuka, kako navodi.

“Poljaci ne mogu izvoziti jabuke u Ukrajine. Sada je u Zagrebu cijena poljskih jabuka dvije i pol do tri kune. Naši proizvođači se ne mogu nostiti s takvim cijenama bez intervencije države”, poručuje.

“Svaka ušteda u poljopriverdi neminovno dovodi do smanjenja proizvodnje”Dodaje da se gnojiva poskupila čak četiri puta te su i troškovi energije za navodnjavanje jako povećani. Plin je osnovna sirovina za gnojivo, moguće je da neće biti dosta gnojiva za naše potrebe, kaže.

“Redukcija u poljoporivedi je nemoguća, već smo na donjoj smo granici po potrošnji gnojiva u prosjeku EU-a. Ne znamo gdje bismo mogli napraviti uštede. Bez pomoći države jesensku sjetvu nećemo moći obaviti. Svaka ušteda u poljopriverdi neminovno dovodi do smanjenja proizvodnje”, ističe voćar Stjepan Zorić.

Zbog suše za 20 do 30 posto podbacila je uljana repica i pšenica, kukuruz je izgubio već 30 posto u prinosu, a podbacit će i suncokret, kaže. Pretpostavlja da će do jeseni propasti pola usjeva.

(Izvor: N1 Hrvatska)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: