Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
(FOTO: Getty images)
Saborski zastupnici još u prosincu prošle godine izglasali su imjenu Zakona o porezu na dohodak, a koja je tijekom blagdanske sezone prošla ispod radara javnosti.
Naime, od početka tekuće godine primitci građana mogu se isplatiti na bilo koji račun u banci, ovisno o želji klijenta. Dotad je postojala obveza isplate primitaka građanima na različite račune (tekući i žiro), pišeSlobodna Dalmacija.
Ipak, nitko im ne brani da, ako žele, zadrže oba računa, no građani bi mogli uštedjeti ako se odluče ugasiti jedan od njih.
Ovisno o odabranom paketu, godišnje naknade za vođenje računa sežu i do 15 eura.
"To obuhvaća sve porezne obveznike stjecatelje i isplatitelje primitka" , napomenuli su u Ministarstvu financija i dodali kako se od 1. siječnja plaće mirovine kao i druge vrste primitaka ne moraju isplaćivati na žiro račun. Sad može sve na isti račun.
Ipak, mnogi nisu znali za tu promjenu, a sve su komentirali i iz Hrvatske udruge banaka (HUB).
"Banke uvijek postupaju u skladu s važećim odredbama pozitivnih propisa poštujući i izvršavajući sve propisane obveze. U ovom konkretnom slučaju banke nisu dužne obavještavati klijente o navedenim zakonskim izmjenama", oglasili su se po tom pitanju iz HUB-a.
Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB) od 31. prosinca 2022. građani su imali otvorenih ukupno oko 6,7 milijuna otvorenih transakcijskih računa, a novi podaci očekuju se početkom svibnja.
"Napominjemo i da banka ne smije naplatiti nikakvu naknadu za otkaz okvirnog ugovora, osim ako je ugovor prije nastupa otkaza bio na snazi manje od šest mjeseci", istaknuli su iz HNB-a.
(IZVOR: www.slobodnadalmacija.hr)