SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

„Medijska pismenost kao najbitnija pismenost 21. stoljeća“ – zaključak predavanja Odgoj za medije – odgoj za odgovorno građanstvo

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online |  „Medijska pismenost kao najbitnija pismenost 21. stoljeća“ – zaključak predavanja Odgoj za medije – odgoj za odgovorno građanstvo SB Online |  „Medijska pismenost kao najbitnija pismenost 21. stoljeća“ – zaključak predavanja Odgoj za medije – odgoj za odgovorno građanstvo
Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U ponedjeljak, 12. travnja održano je predavanje koje je organizirala Anamarija Maksimčuk, članica Savjeta mladih Brodsko-posavske županije i studentica treće godine komunikologije, na kojem je gostovala i Leali Osmančević, magistra komunikologije i asistentica na Odjelu za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Sposobnost odabira i razumijevanja, kritičko promišljanje, analiza i evaluacija pročitanog medijskog sadržaja samo su neki od zaključaka, ali i povoda za predavanje te društveno relevantnu temu kojim se asistentica Leali Osmančević znanstveno i stručno bavi već deset godina u svojim znanstvenim radovima i u radu u civilnom sektoru te u današnjem akademskom djelovanju. Organizatorica Maksimčuk je tijekom svog uvodnog izlaganja istaknula sljedeće: „Medijska pismenost postala najbitnija pismenost 21. stoljeća, a odgoj za medije neizostavan dio odgoja za djecu i mlade, ali i one starije. Ono uključuje kompetencije kao što su analiza, razumijevanje, kritičko promišljanje da bismo se uspješno obranili od medijskih manipulacija.“ 

Asistentica Osmančević detaljno je objasnila i upoznala sve prisutne s problematikom odgoja za medije. Temelji medijskog obrazovanja postavljeni su Deklaracijom o medijskoj pismenosti iz 1982. koja je dala okvire obrazovnog koncepta za uključivanje medijske pismenosti u nacionalne obrazovne sustave. Razvoj samog odgoja za medije trebao bi početi od roditelja, nastavnika i učitelja, naglasila je Osmančević te brojne sudionike upoznala sa stanjem odgoja za medije u hrvatskom, ali i europskom obrazovnom sustavu, izazovima i prilikama te sveukupnom ulogom aktivnih građana u demokratskom društvu. 

Uvodnu riječ i interes za temu dali su i pozvani gosti pa je tako saborski zastupnik Ante Bačić, ujedno i savjetnik rektora Sveučilišta u Splitu, istaknuo da živimo u vremenu velike neravnoteže između zasićenja i pretjerane konzumacije medija. Društvene mreže i drugi kanali komuniciranja prebrzo se mijenjaju, a politika, zakoni i pravila struke ne prate taj trend i ne mogu se tako brzo prilagoditi. S druge strane, zastupnica Marina Opačak Bilić dotaknula se plasiranja netočnih informacija u medije i negativne percepcije mladih u njima. Napomenula je kako mladi više nemaju one prave, nego fotošopirane uzore što uveliko utječe na samopouzdanje djece i mladih.

Od ostalih uzvanika, događaju se priključila i Željka Josić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Naglasila je edukativnu ulogu medija, ali i upozorila na senzacionalistički pristup i potrebu za odgojem za medije. Svim mladima poručila je kako će nastaviti podržavati inicijative mladih i da su vrata njezinog ureda uvijek otvorena.

„Ovaj događaj nastao je kao rezultat zalaganja za kvalitetno obrazovanje, jednog od 17 globalnih ciljeva održivog razvoja“ , zaključila je organizatorica predavanja i najavila kako je ovo samo početak ciklusa ovakvih predavanja potaknuta odazivom i raspravom te komentarima koji su uslijedili na kraju predavanja.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.