Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
9.9.2021. | 11:00
Darko Lončar
Pregleda: 1761
FOTO: muzejbpz.hr/Darko Lončar
Umjetnost je divlji napor da dosegnemo ljepotu koja je iznad nas i upravo čineći taj napor, Dragana Jurišić, naša Brođanka, kraljica umjetničke fotografije, prikazuje nam našu Ivanu Brlić Mažuranić i naše sugrađanke, u različitim pozama, pokretima i životnim situacijama, i na taj način nas uvodi u jedan sasvim novi svijet bajki Ivane Brlić Mažuranić koji nam je do sada bio potpuno nepoznat. I to je ta ljepota, nešto novo, i do sada neviđeno, bar na ovim našim prostorima.
Kada su novinari pitali našeg zaboravljenog brodskog pjesnika Dinka Lončara-Štaku, zašto se on s toliko strasti bavi poezijom kada je u poeziji već sve rečeno, Dinko je samo mirno odgovorio; da, istina, u poeziji je sve rečeno, ali nije na svoj način. To isto vrijedi i za Ivanu, o njoj već sve znamo, o Ivani je već do sada sve ispričano, sve rečeno, ali nije na svoj način. Upravo nam baš na taj zanimljiv, originalan i atraktivan način i Dragana predočava Ivanu u jednom novom ruhu, novom svjetlu, na svoj način, jedinstven način, umjetnički vrlo zahtjevan, ali i posebno interesantan.
Tko je zapravo Dragana Jurišić?
Naše gore list, Dragana je naša rođena Brođanka, kćer našeg poznatog komentatora na društvenim mrežama i brodskim portalima, Tomislava Drage Jurišića, poznatog po svojim pravednim i borbenim stavovima protiv lopovluka i korupcije koji su proželi sve sfere života u Lijepoj našoj. I sami su kao obitelj puno propatili pogotovo kada im je dom bio granatiran i razoren u Domovinskom ratu. Ipak, uz sve životne nedaće i brodolome, nije se Dragana dala slomiti, spakirala je jedan dan svoje kofere i krenula u nepoznato, za Irsku.
Tamo ju život nije ni mazio ni gladio, kao ni mnoge naše Hrvate koji se tamo nađu trbuhom za kruhom, borila se i školovala, bila je uporna i danas je postala jedna od vodećih umjetnika u Irskoj, po mišljenju stručnih kritičara. Njene umjetničke fotografije obišle su cijeli svijet, tražen i poželjan gost u galerijama širom svijeta i kada bi pokušali bar na kratko izvući i predstaviti sve njezine nagrade i uspjehe onda treba reći da je taj spisak zaista impozantan.
Završila je magisterij na sveučilištu u Walesu kao jedan od najboljih studenata na katedri. Godine 2009. izabrana je kao najperspektivnija umjetnička nada svoje generacije u Velikoj Britaniji. Osvojila je prestižnu nagradu Royal Hibernian Academy, kao i prestižnu Dorthe Lange-Paul Taylor. Godine 2013. doktorirala je u Europskom centru za fotografska istraživanja…itd.itd…
Čast nam je i zadovoljstvo vidjeti Draganu Jurišić da se sa svojim stvaralačkim opusom predstavi i u svom rodnom gradu.
Hvala i gradonačelniku Mirku Duspari koji joj je otvorio vrata Kuće Ivane Brlić Mažuranić i nije zaboravio na našu mladost koja sada živi u Irskoj. Izložba fotografija pod nazivom „Srdce neda spavat“ nadahnuta je privatnim životom i razmišljanjima Ivane Brlić Mažuranić i na vrlo zanimljiv i domišljat način postavljena je na prozorima Kuće Brlić, a ne na uobičajenim zidovima, u zatvorenom prostoru. Zidovi su po svojoj prirodi hladni, a prozori topli, ako su oči ogledalo duše onda su prozori ogledalo duše jedne obitelji, jedne žene, jedne kuće u kojoj je Ivana živjela od 1892. A danas se uređuje u Interpretacijski centar Ivane Brlić Mažuranić. Naziv izložbe preuzet je od Ivaninog pisma majci nakon smrti djeteta. Na vrlo zanimljiv i originalan način Dragana Jurišić na svojim fotografijama kombinira suvremene portrete žena koje žive u našem gradu s manje poznatim fotografijama književnice iz njena obiteljskog albuma i ulomcima njenih dnevničkih zapisa i njenih pisama.
Fotografije su okrenute prema Trgu koji nosi ime književnice i tako su postavljene da se razgledavaju izvana. Dragana nam je dala i izjavu:
-Drago mi je i osjećam se ispunjeno jer prvi puta izlažem u svom rodnom gradu i baš zato sam posebno uzbuđena. Ivana je velika književnica, a mene je posebno zanimalo kako ona kao mlada žena prolazi svoj stvaralački i umjetnički put i kako se kroz to nosi sa svim životnim nedaćama u sredini koja u to vrijeme nije baš bila sklona naprednim mladim ženama. I ja sam također mlada žena i sve to osjećam na sebi što je i Ivana prolazila i borila se uz sve nedaće još i s depresijom. Mnoge današnje žene mogu se prepoznati kroz Ivaninu priču i njenu sudbinu. Htjela sam izložbu upriličiti na otvorenom prostoru, ljudi zaziru od institucija i ulaska u zatvorene prostore i drago mi je ako sam umjetnost bar malo približila narodu i u tome uspjela“.
Na ovaj način Dragana doista okreće svoja umjetnička djela prema građanima, prema svojim Brođanima, i približava umjetnost narodu, a ne samo jednom određenom i uskom krugu građanske elite, što je za pozdraviti i vjerujem da će ovaj Draganin način i put biti inspirativan i za druge umjetnike.
Uz neformalno druženje i razgovor na otvorenom prostoru, sjedeći u kafićima i uz druženje novinara i umjetnika, osjetili smo bar malo čar i draž Londona, Parisa i drugih velikih svjetskih gradova koji također na ovaj način organiziraju izložbe na otvorenom, ili čak ulici.
Izložbu je otvorila kustosica Hana Katanić, a sama izložba je realizirana uz partnerstvo Muzeja Brodskog Posavlja, Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda, a financijski pokrovitelji izložbe su Ministarstvo kulture RH, Grad Slavonski Brod, Culture Ireland, Grad Zagreb, te Zaklada kultura nova.
Dobro došla Dragana, u svoj rodni Slavonski Brod!