SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Jasna Lovaković otkrila najljepši porculanski spomen, fotoportret Brođanke Lize Balenović iz 1928. godine

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Darko Lončar Daky

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Jasna Lovaković otkrila najljepši porculanski spomen, fotoportret Brođanke Lize Balenović iz 1928. godine SB Online | Jasna Lovaković otkrila najljepši porculanski spomen, fotoportret Brođanke Lize Balenović iz 1928. godine

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Darko Lončar Daky

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Ako je čuveni Leonardo da Vinci naslikao Mona Lisu, najljepši i najzanimljiviji portret jedne žene na svijetu, onda se sada možemo pohvaliti da i mi Brođani imamo svoju Lizu, najljepši i najzanimljiviji  porculanski spomen  fotoportret na svijetu, fotoportret Lize Balenović iz 1928. godine. Otkrila ga je Jasna Lovaković dana 12. 09. 2021. godine istražujući povijest starog brodskog groblja i stare nadgrobne spomenike. Ako je netko zaslužio Nobolevu nagradu onda su to svakako dva francuska fotografa, CATTIN I BULOT, koji su godine 1854. izumili i patentirali metodu i tehnologiju za fiksiranje fotografije na porculanski emajl, pečenjem na visokim temperaturama u keramičkoj peći. Na taj način fotografija na nadgrobnom spomeniku može preživjeti i do sto i više  godina. Tako su neprolazni i bezvremenski spomen keramički fotoportreti postali  jako popularni jer dugo čuvaju uspomenu i sjećanje na pokoju voljenu osobu.



Ovu umjetničku formu i novinu široko je prihvatila južna Europa, Latinska Amerika kao i Židovi istočne Europe i tako je ovaj umjetnički zanat došao krajem XIX stoljeća i u naš Brod. Mnogi svjetski etnografi i povjesničari umjetnosti fascinirani su starim porculanskim fotoportret ima i doslovno istražuju stara groblja i stare nadgrobne spomenike ne bi li naišli na neki zanimljiv i interesantan fotoportret. Za etnografe i povjesničare su zanimljivi jer svaki od njih krije neku zanimljivu priču, a za umjetnike su interesantni prije svega zbog zanimljivih umjetničkih portreta. Amerikanac RON HORNE je istraživao stara groblja i tako je nastala knjiga s preko 350 porculanskih fotoportreta pod nazivom FORGOTTEN FACES, WINDOW INTO OUR  EMIGRANT  HISTORY- ZABORAVLJENA LICA, PROZOR U NAŠU EMIGRANTSKU  PROŠLOST.

 Upravo takvim istim istraživanjem bavili smo se Jasna Lovaković i ja na našem starom brodskom groblju s tim što je Jasna imala puno više i uspjeha i sreće od mene. Svoj zanat dobro je ispekla na Bjelišu istražujući arheološke iskopine rimskih ćupova i keltskih kovanica. Puno sam od Jasne  naučio. Za povijest našega grada ova otkrića su značajna jer predstavljaju neprocjenjiv etnografski, povijesni i umjetnički zapis naših brodskih predaka, naših starih Brođana. Kada je Jasna otkrila ovaj porculanski fotoportret i kada sam ga usporedio sa svih 350 istih iz knjige RONA HORNEA onda sam došao do zaključka da mi u Slavonskom Brodu zahvaljujući ovom Jasninom otkriću imamo najljepši i najzanimljiviji porculanski fotoportret jedne žene, ne u Hrvatskoj, ne u Europi nego u cijelom svijetu.



 Najbolje, najljepše i najzanimljivije što nudi jedina knjiga ove tematike na svijetu, ZABORAVLJENA LICA ne može se nikako usporediti s ljepotom i zanimljivošću porculanskog  fotoportreta LIZE BALENOVIĆ. U čemu je njegova umjetnička i etnografska tajna i ljepota? Prije svega LIZA odiše jednom iskonskom samozatajnom i profinjenom ljepotom, ima na sebi oko vrata tajanstveni zlatni ili srebrni lančić, u jednoj ruci drži ružu kao simbol ljubavi, ima na sebi vrlo zanimljivu vezenu majicu narodnim vezom, a na glavi nosi vrlo zanimljivu viktorijansku damsku kapu  s jednim nojevim ili orlovim perom.



 Tajna je i u njezinom životu jer nitko ne zna tko je ona zapravo bila i zašto je umrla tako mlada u svojoj dvadesetoj godini života i sve to skupa ovaj portret čini vrlo zanimljivim i tajanstvenim baš poput Leonardove Mona Lise i njezina tajanstvena osmijeha, ali i života jer povjesničari umjetnosti još uvijek nisu načisto tko je ona zapravo bila. Možda ne slučajno i naša brodska junakinja ove priče, također se zove LIZA. Portret je ovalnog izgleda sa zlatnim obrubom i svojom ljepotom i zanimljivošću daleko nadmašuje sve one europske i američke porculanske fotoportrete koji su skupljeni u knjizi RONA HORNEA. Kako je ona jedina te vrste u svijetu možemo s punim pravom konstatirati da Slavonski Brod ima najljepši i najzanimljiviji porculanski spomen fotoportret jedne žene u cijelom svijetu. Pozivam ovom prigodom Brođane da pomognu ući u trag rodbini  Lize Balenović, ako nešto netko o njima zna bio bih zahvalan da mi javi.

 Nakon što je otkrila  najstariji porculanski spomen  fotoportret u Slavonskom Brodu iz 1894. MARIJE URLLICH, a prije toga desetgodišnje ROMANE KELLER koji je bio potpuno zatrpan u zemlji, tko zna što bi nam i koliko još moja Jasna otkrila da joj korona virus nije  oduzeo život. Borila se s koronom do posljednjeg daha i na žalost preminula 13. 1O. 2021. godine u svojoj 45. godini života. Bila je i ostala najveća ljubav moga  života. Ova naša zajednička istraživanja povijesti našega grada pamtit ću cijeli život. A Jasnu ćemo pamtiti po njezinom romanu GNIJEZDO LJUBAVI, slikanju portreta Brođana u tehnici ugljena, grafita i suhog pastela, izradi starohrvatskih ručnih radova i povijesnim otkrićima starih nadgrobnih spomenika i porculanskih fotoportreta ROMANE KELLER, MARIJE URLLICH I LIZE BALENOVIĆ. Počivala u miru božjem.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: