SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Marijanski koncert dječje skupine Folklornog ansambla Broda

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Marijanski koncert dječje skupine Folklornog ansambla Broda SB Online | Marijanski koncert dječje skupine Folklornog ansambla Broda

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Župna crkva Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu odzvanjala je ove nedjeljne večeri, 22. svibnja, radosnim dječjim glasovima: održan je, naime, marijanski koncert “Pjevajmo Mariji” u prekrasnoj izvedbi djevojčica i dječaka iz starije dječje pjevačke skupine Folklornog ansambla Broda.

Pod dirigentskim vodstvom Igora Ilića, djeca su otpjevala 12 izvornih pučkih crkvenih napjeva posvećenih Blaženoj Djevici Mariji, zapisanih u stoljetnim molitvenicima i pjesmaricama naših majki i baka. Riječ je o napjevima koja su se nekoć pjevali u crkvama ne samo u Slavoniji (brodsko Posavlje), nego i onima iz Dalmacije, Hrvatskog Zagorja, Baranje i drugih mjesta.

Koncert je otvoren pjesmom ‘Gospo od Brze Pomoći’, posvećenoj Djevici Mariji, zaštitnici Slavonskog Broda, brodskoga svetišta i župne crkve. Uslijedili su napjevi ‘Pjevajmo, pjevajmo Mariji’, ‘Marija zaspala’, ‘Sveta djeva djevica’, ‘Da sam sitna ljubica’, ‘Ko je mene volijo do Gospe’, ‘O, Gospe Sinjska’, ‘Zapjevat ću, mila Gospo’ (…), a cijeli je koncert bio isprepleten i recitiranjem drevnih molitvi, kako su nekoć davno molile naše bake (Presvetom Srcu Isusovom, Anđelu Božji, Gospine litanije…). Pjevanje su instrumentalno pratili Filip Butković na gitari te s. Marija Margareta, uršulinka, na orguljama.

Ovo je bio prvi marijanski koncert u organizaciji Folklornog ansambla Broda, ali i prvi marijanski koncert uopće na hrvatskoj folklornoj sceni, kojega u cijelosti izvode djeca. Radosna je vijest što u FAB-u ima sve više djece i mladih koji nastavljaju čuvati od zaborava tradiciju svojih predaka, pa i bogatu folklornu i sakralnu baštinu hrvatskog naroda.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.