Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
25.11.2020. | 13:39
Igor Safundžić
Pregleda: 739
FOTO: zg-magazin.com.hr
Dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog. Datum su prihvatili Ujedinjeni narodi 1999. godine, kada je službeno potvrđen kao "Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama".
Datum se obilježava u znak sjećanja na sestre Mirabal– Patriu, Dédé, Minervu i Mariu Teresu, koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo, 1960. godine. Dan se počeo obilježavati 1981. godine u Bogoti, nakon sastanka feministkinja iz Latinske Amerike i Kariba. Na sastanku se govorilo o nasilju u obitelji, seksualnom zlostavljanju, silovanju te nasilju nad ženama i političkim zatvorenicima pod tadašnjim diktatorskim režimom Južne Amerike.
Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima i obuhvaća narušavanje raznih društvenih, građanskih, političkih, ekonomskih i kulturnih prava žena. Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70% slučajeva ubojstava žena u svijetu, ubojice bili upravo njihovi partneri.
Predstavnici policije i nevladinih organizacija ističu kako vrlo mali broj žena odluči prijaviti nasilnika. Istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po 10 do 15 godine prije nego što konačno odluče potražiti pomoć. Strašno je da većina nasilja i dalje ostaje neregistrirana. Koliko je sitacija ozbiljna, govori i činjenica da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta fizički zlostavljana po jedna žena!
Nasilje prema ženama problematika je kojom se sustavno bave nadležne državne institucije i organizacije koje preventivnim mjerama, edukacijom i senzibilizacijom javnosti pokušavaju smanjivati visoke stope nasilja u društvu te ublažavati traumatične posljedice žrtava nasilja.