SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Što znamo o blagdanu Svih svetih i Dušnom danu?

PRIJE 4 GODINE
TEKST: M.B.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Što znamo o blagdanu Svih svetih i Dušnom danu? SB Online | Što znamo o blagdanu Svih svetih i Dušnom danu?

PRIJE 4 GODINE
TEKST: M.B.

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Katolici danas obilježavaju blagdan Svih svetih. Dan je to kad obilazimo svoje najmilije koji više nisu s nama te na groblju palimo svijeće i polažemo cvijeće.

No, znamo li što slavimo na ova dva blagdana- Svi sveti i Dušni dan?

Prvi studeni blagdan je Svih svetih u Hrvatskoj neradni dan, dan kada Katolici slave sve svece koje je Crkva proglasila svetima, no i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života te su njihove duše ušle u kraljevstvo Božje.

Crkva je odredila ovaj dan za zajedničku molitvu za sve svete i blažene jer teško je znati sve poimence."Riječ je o onom beskrajnom mnoštvu običnih ljudi, mnoštvu koje nam svjedoči da svetost ne znači nenormalnost, besprijekornost, nego znači puninu ljudskosti. Stoga su na svetost pozvani svi kršćani, svih razdoblja i svih životnih okolnosti. Kao što je lijepo rekao papa Benedikt XVI., da bi mogli biti sveti, nije potrebno činiti izvanredne pothvate i djela niti posjedovati posebne karizme, već jednostavno služiti Kristu, slušati ga i slijediti bez obeshrabrenja u teškim trenutcima. Samo s njegovom pomoći možemo postati svetima", piše bitno.net

2. studeni je pak Dušni dan kada se sjećamo svih svojih najmilijih koji više nisu s nama. Iako većina nas groblja pohodi na Svi svete, pa čak i dan ranije, ipak bi Dušni dan trebao biti dan za to.

Pohodi grobovima i grobljima u tom pogledu redoviti su znak pažnje i vjere. Tog dana vjernici mole za duše svojih dragih pokojnika, za njih pale svijeće na grobovima, prisustvuju svetoj misi, povezujući se tako svojim molitvama s njima i moleći Božje milosrđe da ih što prije očisti od svih slabosti te da ih uvede tamo gdje s oka svaka suza nestaje.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: